مشاهده / بستن موضوعات

تاثیر مجموعه های فرهنگی و موزه ها بر جذب گردشگران و توسعه گردشگری در شهر تهران

1707 بازدید

تاثیر مجموعه های فرهنگی و موزه ها بر جذب گردشگران و توسعه گردشگری در شهر تهران

در كشور ما فرصت‌هاي گردشگري فراواني وجود دارد كه تاكنون كمتر به آنها پرداخته شده است. مديريت كلان در صنعت گردشگري بايد فرصت‌ها را شناسايي كرده و آنها را در طرح جامع گردشگري كشور بگنجاند و زمينه سرمايه‌گذاري را در آنها مهيا كند. ايران در ميان 200 كشور جذب كننده گردشگر در جهان رتبه 56 و از نظر درآمد ارزي رتبه 69 را دارد.
گردشگري فرهنگي به‌نوعي آشكار و پنهان در حراست از ميراث فرهنگي يك ملت و معرفي آن به جهانيان اهميت ويژه‌اي دارد. ما در گونه‌شناسي جاذبه‌هاي گردشگري فرهنگي، هشت مورد عمده را طبقه‌بندي مي‌كنيم كه عبارتند از: سايت‌هاي باستان‌شناسي، تاريخي و فرهنگي، الگوهاي خاص فرهنگي، هنرها و صنايع دستي، فعاليت‌هاي جذاب اقتصادي، اماكن شهري جذاب، موزه‌ها، جشنواره‌ها و رويدادهاي فرهنگي و آخر هم آداب و رسوم مهمان‌پذيري ساكنان. در اين ميان مجموعه‌هاي فرهنگي تاريخي سه‌گانه تهران شامل: نياوران، سعدآباد و گلستان نقش بي‌بديلي در رونق صنعت گردشگري ايران دارند. براين اساس، بررسي نقش اين مجموعه‌ها بر جذب گردشگر به‌عنوان موضوع رساله درنظر گرفته شده است.
اين رساله به‌دنبال بررسي اين فرضيه است كه: «مديريت صحيح مجموعه‌هاي فرهنگي و اطلاع‌رساني گسترده و مفيد در اين زمينه هم از نظر جنبه‌هاي اقتصادي جذب گردشگر و هم از لحاظ اثرات تبليغي و بازتاب گسترده بين‌المللي مي‌تواند نتايج بسيار مثبتي براي كشور ميزبان دربر داشته باشد و زمينه را براي جذب انواع مختلف گردشگر فراهم سازد.» همچنين اين اهداف و سؤالات را پيگيري مي‌كند كه مشكلات و موانع موجود در توسعه گردشگري مجموعه‌هاي فرهنگي و همچنين نقش و تأثير مجموعه‌هاي فرهنگي بر جذب گردشگر و توسعه گردشگري در شهر تهران چيست؟
روش تحقيق در اين رساله، روش توصيفي و اكتشافي و پيمايشي است كه با مطالعه اسنادي و كتابخانه‌اي و بررسي ميداني و مصاحبه با گردشگران (تكميل پرسشنامه)در پي يافتن پاسخ به سؤالات تحقيق و بررسي زيرگسست‌هاي گردشگري در مجموعه‌هاي فرهنگي موضوع اين رساله مي‌باشد. نتايج حاصل از تجزيه و تحليل داده‌هاي پرسشنامه كه از مصاحبه با 50 نفر از گردشگر بازديدكننده از اين سه مجموعه در ايام نوروز 1390 به‌دست آمده، دستمايه پاسخ به سؤالات و اثبات فرضيه رساله قرار گرفته است.
واژگان كليدي: ميراث فرهنگي؛ اماكن فرهنگي؛ مجموعه تاريخي-فرهنگي؛ گردشگر؛ صنعت گردشگري

 

180صفحه فایل ورد (Word) فونت 14 منابع  دارد قیمت 39000 تومان

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید 

انجام پروپوزال مقاله و پایان نامه گردشگری در کوتاهترین زمان با موضوعات خاص شما. منتظر تماس شما هستیم

از ساعت 11 الی 19 روزهای کاری02166479693

 

 


مقدمه
بشر از ابتدای خلقت به جابجايی و سفر می‌پرداخته است. به‌‌دست آوردن غذا، آب، امنیت یا پیدا کردن منابع جدید، انگیزه‌های اولیه انسان برای تحرک و سفر بودند. اما بعد از آنکه نیازهای اولیه بشر تأمین شد، تفکر و اندیشه سفر برای سرگرمی، لذت و کشف مکان‌های جدید، آغاز شد. مسافرت و کاوش برای یافتن چیزهای تازه، به تأمین امکانات و فناوری تدارک لوازم یا طریقه سفر، بستگی داشته است. مسافران اولیه با پای پیاده یا سوار بر حیوانات اهلی سفر می‌کردند. ساختن قایق و کشتی، سفرهای دریايی را ممکن کرد و اختراع چرخ، روش‌های جدیدی برای مسافرت بر روی زمین را امکان‌پذیر نمود. هر پیشرفت و تکامل در دانش بشری و فناوری، فرصت‌های نوین گردشگری برای افراد انسانی را افزایش داد. در زمانی که تمدن شکل گرفت، جاده‌های بهبود پیدا کرد و حکومت‌ها برپا و مستحکم شدند، میل به سفر به منظور کشف مکان‌های جدید، کاووش برای یافتن منابع و امکانات بهتر زندگی، فراگیری دانش، بازدید و مقاصد مذهبی افزایش یافت .
گردشگری مجموعه‌ای از اقدامات، خدمات و صنایعی است که به مسافران خدماتی مانند، حمل و نقل، تامین محل‌های اقامت، جایگاه‌های تهیه و تدارک غذا، فروشگاه‌ها و بازارها، محل‌های تجاری و تسهیلات دیگر ارائه می‌دهند و سایر خدمات مهمان‌نوازی برای افراد یا گروه‌هایی که از خانه و محل زندگی خود دور افتاده‌اند را فراهم می‌کند . (مهرياري،1389ص 2 ،tebyan-zn.ir)
در حال حاضر گردشگري به‌عنوان يكي از بزرگترين و متنوع‌ترين صنايع دنيا مطرح مي‌باشد و رشد سريع آن تغييرات اجتماعي، اقتصادي و محيطي فراواني را به دنبال داشته است و به‌همين دليل نيز به يك حوزه مهم مطالعاتي بين پژوهشگران مبدل شده است. از نظر اقتصادي، گردشگري بين‌المللي بيشترين عايدي را ايجاد مي‌كند، دريافتي‌هاي ارزي حاصل از گردشگري بين‌المللي بيشتر از محصولات نفتي، خودرو و تجهيزات ارتباطي تأمين مي‌شود. گردشگري نقش مهمي در ترغيب سرمايه‌گذاري در زيرساخت‌ها، ايجاد درآمد براي دولت و اشتغال‌زايي مستقيم و غيرمستقيم در سراسر دنيا داشته است. يكي از اركان توسعه جهانگردي، تقاضا براي آن است كه از ساختار پيچيده‌اي نيز برخوردار است؛ زيرا افزايش يا كاهش سهم يك كشور از درآمدهاي گردشگري جهاني، به عوامل و متغيرهايي بستگي دارد كه با توجه به نوع كشور، مسائل اداري و اجرايي و سطح آمار و اطلاعات موجود مي‌تواند متفاوت باشد. ايران با توجه به امتيازات فراواني كه از نظر تنوع آب و هوايي، جاذبه‌هاي طبيعي، تاريخ و تمدن كهن، آثار باستاني و مذهبي، معماري، صنايع دستي، فرهنگي و جغرافيايي دارد، از قابليت‌هاي فراواني براي تبديل شدن به قطب گردشگري جهاني برخوردار است؛ بنابراين سهم ايران از عايدي‌هاي صنعت گردشگري جهان بسيار ناچيز است.
امروزه توسعه گردشگری در تمامی عرصه‌ها، چه در سطح ملی و منطقه‌ای و چه در سطح بین‌المللی مورد توجه برنامه‌ریزان دولتی و شرکت‌های خصوصی قرار گرفته است. بسیاری از کشورها به‌صورت فزاینده‌ای به این حقیقت پی‌برده‌اند که برای بهبود وضعیت اقتصادی خود باید ابتکار عمل به‌خرج دهند و درصدد یافتن راه‌های تازه‌ای برآیند. (لطفی، 1384ص 7) آگاهی جوامع از اینکه گردشگری منبع درآمدی ارزی بسیار مناسب و قابل ملاحظه‌ای در اختیار اقتصاد یک کشور قرار می‌دهد، باعث شده است که گردشگری مفهومی بسیار گسترده در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگي پیدا کند و به‌عنوان یک صنعت تلقی شود. (طهماسبی پاشا و مجیدی، 1384: 13) بسیاری از کشورها این صنعت پویا را به‌عنوان منبع اصلی درآمد، اشتغال، رشد بخش خصوصی و توسعه ساختار زیربنایی می‌دانند. اگر چه در مناطق مختلف، شرایط متفاوت است، گردشگری همواره عامل مهمی برای توسعه اقتصادی به‌حساب می‌آید . (ابراهیمی و خسرويان، 1384ص 6)
توسعه صنعت گردشگری، به‌ویژه برای کشورهای در حال توسعه که با معضلاتی همچون میزان بیکاری بالا، محدودیت منابع ارزی و اقتصاد تک محصولی مواجه هستند، از اهمیت فراوانی برخوردار است. اقتصاد ایران نیز اتكاي شدیدی به درآمدهای حاصل از صادرات نفت دارد و متغیرهای کلان اقتصادی آن با پیروی از قیمت جهانی نفت در طول زمان دچار نوسانات شدیدی می‌شود. روند حاکم بر متغيرهایی مانند تولید ناخالص ملی، سرمایه‌گذاری ناخالص، درآمد سرانه و غیره در سه دهه اخیر اقتصاد ایران، به روشنی نشان‌دهنده این موضوع است. از این‌رو، به‌منظور تنو ع بخشیدن به منابع رشد اقتصادی و درآمدهای ارزی و هم چنین ایجاد فرصت‌های جدید شغلی در کشور، توسعه صنعت گردشگری از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ چرا که ایران از نظر جاذبه‌های گردشگری جزء ده کشور اول جهان قرار دارد و از پتانسیل بسیار زیادی برای جهانگردی و گردشگری بین‌المللی برخوردار است. (صباغ کرمانی و امیریان، 1379ص 17) از این رو باید زمینه‌های توسعه گردشگری، به‌عنوان یک استراتژی از جنبه‌های اقتصادی، سیاسی و حقوقی فراهم شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل اول

كليات تحقيق

 

 

 

 

 

 

فصل اول: كليات تحقيق
1-1- بيان مسئله:
ميراث فرهنگي به‌عنوان يك پديده اجتماعي، جنبه جبري و تحميلي بر محيط اجتماعي و زندگي انسان‌ها دارد. به‌طوري كه عده‌اي نتيجه اين رفتار تعاملي را در يك نگاه، «ميراث فرهنگي» مي‌گويند. ميراث فرهنگي نشانه هويت جامعه و نگاه مردم يك جامعه به يك پديده است. طرز زندگي، كيفيت زندگي، آداب و رسوم، عقايد، ارزش‌ها، هنجارها و بالاخره فرهنگ هر جامعه در ميراث فرهنگي آن نهفته است. اين ميراث كه نشانه هويت جامعه است در فرايند جهاني شدن دستخوش تحولات مي‌شود و در اين راستا مهمترين مسئله، حفظ و حراست از ميراث فرهنگي و معرفي آن به ديگر جوامع است و در اين رابطه، «گردشگري» داراي نقش بارزي است.
گردشگري فرهنگي خود به‌نوعي آشكار و پنهان در حراست از ميراث فرهنگي يك ملت و معرفي آن به جهانيان اهميت ويژه‌اي دارد. ما در گونه‌شناسي جاذبه‌هاي گردشگري فرهنگي، هشت مورد عمده را طبقه‌بندي مي‌كنيم كه عبارتند از: سايت‌هاي باستان‌شناسي، تاريخي و فرهنگي، الگوهاي خاص فرهنگي، هنرها و صنايع دستي، فعاليت‌هاي جذاب اقتصادي، اماكن شهري جذاب، موزه‌ها، جشنواره‌ها و رويدادهاي فرهنگي و آخر هم آداب و رسوم مهمان‌پذيري ساكنان.
هريك از اين جاذبه‌ها، ويژگي‌ها و خصوصيات خاص خود را دارد. خوشبختانه ايران از نظر جاذبه‌هاي فرهنگي بسيار غني است. موزه‌ها معمولاً در مكان‌هاي شهري و با موضوع‌هاي مختلفي همچون باستان‌شناسي، تاريخي، قوم‌نگاري، تاريخ طبيعي، هنري، صنايع دستي، علم و تكنولوژي، صنعت و... برپا شده‌اند. امروزه درصد بالايي از موفقيت موزه‌ها در جاذبه‌هاي معماري، تسهيلات، شيوه مديريت و به‌طور كلي كيفيت آن بستگي دارد. در ايران به‌اندازه كافي به موزه‌ها توجه نمي‌شود و بسياري از آنها به انبار تبديل شده‌اند.
ايران در ميان 200 كشور جذب كننده گردشگر در جهان رتبه 56 و از نظر درآمد ارزي رتبه 69 را دارد. در مورد معرفي جاذبه‌هاي گردشگري ايران، مسئولين مربوطه ضمن اينكه بايد معرفي همه‌جانبه‌اي از آثار موزه‌ها داشته باشند، به‌صورت تعريف‌شده‌اي بايبد مخاطبان خود را طبقه‌بندي كنند تا بنا بر سليقه و علاقه هر طيف، نوع ابزار اطلاع‌رساني را انتخاب كنند. معرفي توانمندي‌هاي گردشگري در ايران، ابزارهاي مختلف و بيان‌هاي متفاوتي را براي انتقالاطلاعات و پيام مي‌خواهد كه در اين زمينه حضور اساتيد ارتباطات و وسائل ارتباط جمعي به‌همراه پژوهش‌گراني كه داده‌هاي به‌روز را در اختيار مسئولين قرار دهند امري ضروري است و اين همه بستگي به برنامه‌ريزي متوليان امر براي استفاده مطلوب از نظر كارشناسان دارد، اما در اين ميان نمي‌توان و نبايد حضور بخش خصوصي را ناديده انگاشت. در اين ارتباط، دستورهاي رسمي راهگشا نخواهد بود. اينكه سازمان گردشگري بخش خصوصي را موظف كند كه به‌ازاي خروج گردشگران ايراني بايد گردشگران خارجي را به داخل جذب كند، چندان كارساز و مقدور نيست. تنها راه، اطلاع‌رساني درست و فراهم نمودن امكانات لازم و تعامل بين بخشي است تا علاوه بر افزايش حضور گردشگران، به كيفيت كار و ارائه خدمات بهينه نيز توجه لازم مبذول شود.
در كشور ما فرصت‌هاي گردشگري فراواني وجود دارد كه تاكنون كمتر به آنها پرداخته شده است. مديريت كلان در صنعت گردشگري بايد فرصت‌ها را شناسايي كرده و آنها را در طرح جامع گردشگري كشور بگنجاند و زمينه سرمايه‌گذاري را در آنها مهيا كند. گردشگري مذهبي و جاذبه‌هاي فرهنگي مي‌تواند به‌عنوان يكي از فرصت‌هاي مناسب براي ايران باشد. مجموعه فرهنگي سعدآباد چهار دوره تاريخي قاجاريه، پهلوي اول و پهلوي دوم و دوره بعد از انقلاب اسلامي را شامل مي‌شود. اين مجموعه در دوره قاجاريه، محل استقرار و سكونت تابستاني شاهان اين سلسله بوده است. كاخ گلستان نيز مجموعه‌اي از بناهاي تاريخي است كه در زمان‌هاي مختلف ساخته شده‌اند و در ميدان ارگ تهران واقع شده است.
مروري گذرا بر تاريخچه ورود جهانگردان و گردشگران به ايران نشان مي‌دهد كه عمده آنها گردشگران فرهنگي هستند و براي آشنايي با فرهنگ ايران و آثار باستاني و تاريخي به ايران مي‌آيند. كارشناسان گردشگري معتقدند كه يكي از مهمترين عوامل جذب گردشگران، امنيت، ميهمان‌نوازي و وجود آثار و ابنيه تاريخي قابل توجه، سهولت دريافت رواديد، استفاده از دانش‌آموختگان رشته‌هاي مختلف مرتبط با صنعت گردشگري است و از همه مهمتر ارائه خدمات مناسب براي آنهاست. با مديريت صحيح مي‌توان از صنعت گردشگري و به‌ويژه مجموعه‌هاي فرهنگي و تاريخي براي افزايش درآمد ملي به‌جاي اتكا بر صادرات نفت حداكثر بهره‌برداري را نمود. هدف اين تحقيق بررسي نقش اماكن فرهنگي در جذب گردشگر و ارائه راه‌حل‌هاي نوين جهت جذب گردشگر در مجموعه‌هاي فرهنگي سعدآباد، نياوران و گلستان مي‌باشد.
1-2- ضرورت انجام تحقيق:
صنعت گردشگرى در جهان در دهه‏هاى اخیر از رشد بسیار خوبى برخوردار بوده است، به طورى که در سال 1950 تعداد گردشگران بین‏المللى 25 میلیون نفر و درآمد حاصل از آن (1/2) میلیارد دلار بوده است. در سال 1999 تعداد گردشگران به 9/656 میلیون نفر و میزان درآمد حاصل از آن به 455 میلیارد دلار رسیده است و پیش‏بینى مى‏شود در سال 2005 تعداد گردشگران بین‏المللى به رقم 937 میلیون نفر و تولید ناخالص این صنعت در جهان به 2/7 تریلیون دلار برسد. کشورهاى مختلف جهان سعى دارند که سهم بیشترى از این صنعت را به خود اختصاص دهند تا بر مشکلات اقتصادى خود از قبیل بیکارى، کمبود منابع ارزى و... فائق آیند. ضرورت ایجاب مى‏کند که با شناخت استعددها و توانمندى‏هاى این صنعت در هر منطقه، گامى در جهت تقویت این صنعت برداشته شود. (فرزانه، 1389 :1)
تهران، به لحاظ دارا بودن جاذبه‏هاى مذهبى (زیارتى)، علمى، تاریخى و فرهنگى، یکى از مراکز غنى کشور محسوب مى‏شود. وجود سه مجموعه فرهنگي، تاريخي: نياوران، سعدآباد و گلستان از جمله آثار تاریخى و فرهنگى تهران است که مى‏تواند هزاران گردشگر داخلى و خارجى را جذب نماید. بنابراین انجام یک تحقیق در مورد موقعیت مجموعه‌هاي گردشگرى اين شهر به‌عنوان پايتخت جمهوري اسلامي ايران و شناخت امکانات بالفعل و بالقوه و تأثير آنها در رونق گردشگري ضرورى مي‌نمايد. (سينايي، 1378ص 27)
از سوي ديگر، يافته‌هاي اين تحقيق مي‌تواند از سوي مسئولين و متوليان صنعت گردشگري در برنامه‌ريزي‌ها و تصميم‌گيري‌ها مورد بهره‌برداري قرار گيرد.
1-3- اهداف تحقيق:
1- بررسي مشكلات و موانع موجود در توسعه گردشگري مجموعه‌هاي فرهنگي
2- مشخص نمودن نقش مجموعه‌هاي فرهنگي بر جذب گردشگر
3- مشخص نمودن تأثير مجموعه‌هاي فرهنگي سعدآباد، گلستان و نياوران بر جذب گردشگر و توسعه گردشگري در شهر تهران
1-4- سؤالات تحقيق:
1- مشكلات و موانع موجود در توسعه گردشگري مجموعه‌هاي فرهنگي چيست؟
2- نقش مجموعه‌هاي فرهنگي بر جذب گردشگر چيست؟
3- تأثير مجموعه‌هاي فرهنگي بر توسعه صنعت گردشگري چيست؟
1-5- فرضيات تحقيق:
1- مديريت مجموعه‌هاي فرهنگي، تاريخي تهران در حال حاضر، هم به لحاظ ميزان دانش و تخصص مديران و كارشناسان و هم به لحاظ اخلاق و شيوه برخورد با گردشگران در وضعيت مطلوبي قرار ندارد و اين موضوع با كاهش گردشگران رابطه مستقيم دارد.
2- تقويت و اصلاح مديريت مجموعه‌ها و افزايش سطح دانش تخصصي كارشناسان ذي‌ربط و اصلاح اخلاق و رفتار آنها با گردشگران با افزايش انگيزه گردشگران و رونق گردشگري در اين سه مجموعه رابطه مستقيم دارد.
1-6- پيشينه تحقيق:
با بررسي‌هاي به‌عمل آمده تاكنون در ارتباط با موضوع آن‌طور كه اين رساله مدنظر دارد تحقيقي صورت نگرفته است. اما به لحاظ ارتباط غيرمستقيم با موضوع مقالات و پژوهش‌هاي معدودي انجام شده است كه به‌نوعي برخي از ابعاد موضوع اين رساله را پوشش مي‌دهد كه در زير به برخي از آنها اشاره مي‌شود:
1- فرامرز، مرتضی. و سرپرست، عباسه. (1389)، «نقش گردشگري در فرآیند همگرایی فرهنگی کشورهاي اسلامی»، در «مجموعه مقالات چهارمین کنگره بین‌المللی جغرافیدانان جهان اسلام»، زاهدان، 27-25 فروردين 1389.
نويسندگان اين مقاله تحقيقي، بيشتر به تأثير اقتصادي گردشگري توجه نموده و معتقدند كه: تقویت روحیه گردشگري در مردم یکی از عوامل مهم توسعه اقتصادي است که نقش به سزایی در اصلاح توزیع درآمد بین شهر و روستا و بین شهرهاي مختلف کشور دارد. توسعه صنعت حمل و نقل، هتلداري، توسعه صنایع بومی در مناطق مختلف کشور، توسعه شبکه بانکی براي تسهیل معاملات و نقل و انتقال وجوه و تأمین امنیت ملی از طریق همگرایی فرهنگ‌ها همگی از ثمرات افزایش جابه‌جایی کوتاه مدت جمعیتی در قالب گردشگري است. اما نباید فراموش کرد كه محور دیگري که ما در آن بسیار قوي هستیم و بسیاري از کشورهاي پیشرفته صنعتی و ثروتمند به‌شدت ضعیف‌اند، میراث فرهنگی و سوابق تاریخی است. در اين تحقيق تأكيد شده است كه فرهنگ ما نقطه قوت ماست و تاریخ ما، زیبایی‌هاي طبیعت، وسعت کشور و تنوع آب و هواي آن و به‌ویژه هنر ایرانی سرمایه‌اي عظیم براي صنعت گردشگري ايران است. البته در اين تحقيق به مجموعه‌هاي سه‌گانه موضوع رساله حاضر نپرداخته است اما به نكات كلي و كليدي مفيدي در راستاي گسترش صنعت گردشگري ايران اشاره كرده است.

2- ICOMOS,(1999), INTERNATIONAL CULTURAL TOURISM CHARTER. 8TH Draft, for Adoption by ICOMOS at the 12th General Assembly, Mexico, October 1999.
منبع مهم ديگر در ارتباط با گردشگري، منشور گردشگري فرهنگي است كه توسط ايكوموس، شورای بین‌المللی آثار و سایت‌هاي تاريخي در اكتبر 1999 در دوازدهمين مجمع عمومي اين شورا در مكزيك ارائه شده است. اين منشور اشاره دارد كه: ميراث طبيعي و فرهنگي يک ذخيره مادي و معنوي است که داستان توسعه تاريخي (جامعه) را بازگو مي‌کند. اين ميراث نقشي مهم در زندگي مدرن دارد و بايد براي عموم به لحاظ عيني، فکري و يا احساسي قابل دسترس باشد.
اين منشور به حفاظت از بناهاي تاريخي و رابطه بين ميراث فرهنگي و گردشگري و شش اصل حمايتي از اين ميراث و نيز از گردشگران را مطرح كرده است.

3- برخي ديگر از پژوهش‌های انجام شده در زمینه صنعت گردشگری
«توماس رادري» (106-100: 2006 Rhodri et al,)، مهرانی (مهرانی، ۱۳۷۴) و راه چمنی (راه چمنی، ۱۳۸۳) در پژوهشی به این نتایج دست یافتند که با برنامه‌ریزی و اجرای دقیق مدیریت بازاریابی می‌توان تا حدود زیادی درآمد ارزی توریسم را افزایش ، درآمدهای خارجی را متنوع و کشور را از آسیب‌پذیری ناشی از نوسانات قیمت نفت حفظ کرد . همچنین توجه به نگرش بازاریابی می‌تواند راه‌حلی برای افزایش جذب گردشگران باشد. «زهرر» (339-332: 2009 Zehrer,)، ناصری (ناصری ،۱۳۷۵) و ملک اخلاق (ملک اخلاق، ۱۳۸۲) در پژوهش‌های خود نتیجه‌گیری کردند که رابطه معناداری بین ابعاد سیاست‌گذاری و ابعاد بازاریابی وجود دارد و همچنین عمده‌ترین مشکلات و موانع صنعت جهانگردی کشور موانع تشکیلاتی و سازمانی، وجود سازمان‌های موازی، عدم هماهنگی بین سازمان‌های دست‌اندر‌کار گردشگري در کشور است. زاهدی(زاهدی ، ۱۳۷۷، ص5۳-4۳) در تحقیقات خود عنوان کرده ‌است که می‌توان با اتخاذ سیاست‌های توزیع امکانات گردشگريی در سطح کشور به‌نحوی که با ایجاد جاذبه‌های متنوع برای جهانگردان از تراکم بی‌رویه و هجوم به نقاط مشخص گردشگري جلوگیری به‌عمل آورد. همچنین برنامه‌ریزی‌های متمرکز در سطح ملی در خصوص گردشگري نمی‌تواند به‌طور کارا و مؤثری عمل کند و بهتر است از نظام غیر متمرکز استفاده شود . «ویلیامز» (491-482ص 2006 Williams,) و صردی ماهکان (صردی ماهکان، ۱۳۸۰) در پژوهشی به این نتیجه دست یافتند که وضعیت اماکن تاریخی آثار باستانی، تسهیلات اقامتی و ایجاد دفاتر بازاریابی و اطلاع‌رسانی از عوامل مؤثر در توسعه صنعت گردشگری است . مدهوشی و ناصرپور (مدهوشی و ناصرپور، ۱۳۸۲، 58-22) با ارائه مقاله‌ای نتیجه‌گیری کرده‌اند که بین تعداد مراکز تصمیم‌گیری و توسعه نیافتگی صنعت گردشگری، ضعف بازاریابی و توسعه نیافتگی، ضعف امکانات زیربنایی و خدمات گردشگری و توسعه نیافتگی و بالاخره فقدان فرهنگ پذیرش گردشگر و توسعه نیافتگی صنعت گردشگری رابطه مستقیم و معناداری وجود دارد. «گیل مور» (87-22: 2002 Gilmore,) در پژوهشی به این نتایج دست یافت که حفظ، نگهداری، مرمت، توجه بیشتر به جاذبه‌های گردشگری، تأکید بر استفاده از معماری سنتی در ساخت اماکن گردشگری و ایجاد زیر ساخت‌های مناسب می‌تواند به افزایش ورود گردشگران و توسعه صنعت گردشگری منجر شود. «یوزاما» (2008Uzama,) شجاعی و نورالدین (شجاعی و نورالدین،۱۳۸۶، ۸0-۸8) با ارائه مقاله‌ای نشان دادند که توسعه گردشگری در بر گیرنده توجه به ابعاد توسعه در تمامی سطوح فردی، هدایت سرمایه‌ها، جهت‌گیری پیشرفت فناوری و تغییر ساختاری و نهادی است که با نیازهای حال و آینده گردشگران سازگار باشد.
1-7- نوع تحقيق:
اين تحقيق به‌لحاظ هدف، كاربردي است. چون انتظار مي‌رود متوليان و مسئولين صنعت گردشگري از نتايج يافته‌هاي آن در برنامه‌ريزي‌ها و تصميم‌گيري‌هاي مرتبط با گردشگري استفاده كنند. از سوي ديگر، به‌لحاظ روش توصيفي، اكتشافي است. چون به كشف ويژگي‌ها و توصيف موقعيت مجموعه‌هاي سه‌گانه فرهنگي، تاريخي تهران مي‌پردازد.
1-8- روش تحقيق:
اين پژوهش از نوع مطالعات توصيفي و تحليلي و از نوع كيفي است كه به دو شكل مطالعات اسنادي-كتابخانه‌اي و بررسي‌هاي ميداني انجام شده است.. بدين‌ترتيب كه ابتدا جهت روشن شدن ادبيات موضوع تحقيق و تدوين مباني نظري و سوابق پژوهش از مطالعات نظري بهره گرفته شد كه با رجوع به كتابخانه‌ها و استفاده از كتب، پايان‌نامه‌ها و مقالات نگاشته شده، مرحله اول پژوهش به انجام رسيد. در ادامه در پي يافتن پاسخ به سؤالات تحقيق و دست‌يابي به اهداف مورد نظر اقدام به تدوين پرسشنامه در راستاي موضوع مورد بحث گرديد. همچنين براي عمق‌بخشي و افزايش اعتبار پرسشنامه، براي تكميل اطلاعات پرسشنامه‌ها از مصاحبه استفاده گرديد.

1-9- محيط پژوهش: اين تحقيق در قلمرو محيطي مجموعه‌هاي فرهنگي، تاريخي شهر تهران انجام شده است.
1-10- متغيرها:
در اين تحقيق، مديريت مجموعه‌هاي فرهنگي، تاريخي شهر تهران به‌عنوان متغير مستقل و توسعه و رونق گردشگري شهر تهران به‌عنوان متغير وابسته است. ساير متغيرها مانند گردشگران، صنعت گردشگري و ميراث فرهنگي به‌عنوان متغيرهاي ميانجي و تأثيرگذار هستند.
1-11- چارچوب تحقيق:
تحقیق و برنامه‌ریزی در ارتباط با صنعت گردشگري می‌تواند معطوف به گرایش‌های مختلف باشد. در اینجا به چند گرایش عمده اشاره مي‌شود:
- گردشگری زیارتی و مذهبی
- گردشگري طبيعت(طبيعت‌گردي)
- گردشگري بازرگاني و كسب و كار
- گردشگري علمي
- گردشگری معطوف به اوقات فراغت
متناسب با هر يك از اهداف و مقاصد گردشگري، چارچوب نظری تحقيق متفاوت است. چنانچه تحقيق صرفاً در خصوص گردشگري زيارتي و مذهبي باشد، مباني نظري مربوط به انگيزه‌ها، اعتقادات و كنش‌هاي مذهبي مورد مطالعه قرار مي‌گيرد. در اين رساله، موضوع تحقیق ابعاد چندگانه‌اي از اهداف و مقاصد گردشگري از جمله ابعاد زيارتي، علمي، بازرگاني، تفريحي به‌طور توأمان مورد مطالعه قرار مي‌گيرد. بنابراين تحقيق و مطالعه معطوف به این مسئله در شهر تهران و مجموعه‌هاي سه‌گانه فرهنگي، تاريخي مي‌باشد. لذا مباني نظري آن پيرامون دو رويكرد اصلي شكل مي‌گيرد:
الف: رویکرد عرضه و تقاضا
ب: رویکرد امکان سنجی و اصلاح

- رویکرد عرضه و تقاضا
در این رویکرد صنعت گردشگری به مثابه یک ساز و کار توسعه اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته می‌شود که ناشی از اثر‌گذاری و رابطه متقابل تقاضای گردشگری و عرضه آن است.
گردشگرانی که معمولا به مکانی خاص به دلایل شغلی، زیارت اماکن مقدس و یا تفریحات و گذراندن اوقات فراغت مسافرت می‌کنند در واقع تقاضا‌کنندگان اصلی امر گردشگری هستند. عوامل جذب‌کننده منطقه‌ای، جاذبه و اثر‌گذاری یک مکان مذهبی خاص، شرایط اقلیمی و محیط زیست و زیبايی‌های طبیعی و تسهیلات و امکانات تفریحی و شهری، سطح قیمت‌ها، همگی عرضه گردشگری را ش..................................

 

 

 

-14- روش جمع‌آوري اطلاعات:
روش جمع‌آوري اطلاعات در اين تحقيق، كتابخانه‌اي و پيمايشي است. ابزار جمع‌آوري اطلاعات در روش كتابخانه‌اي فيش و نقشه مي‌باشد. و در روش پيمايشي نيز از پرسشنامه براي مصاحبه با گردشگران از مجموعه‌هاي فرهنگي، تاريخي شهر تهران و جمع‌آوري اطلاعات آنها در ارتباط با سؤالات تحقيق استفاده شده است.

1-15- روش و ابزار تجزيه و تحليل اطلاعات:
در اين تحقيق براي تجزيه و تحليل اطلاهات پرسشنامه‌ها از آمار توصیفی استفاده گرديده است. براي اين منظور از بسته نرم‌افزاريSPSS برای نمایش و نشان دادن نتایج تجزيه و تحليل در جداول توزیع فراوانی و جداول دوبعدي(تعيين رابطه و نسبت مشخصات پاسخ‌گويان با پاسخ سؤالات پرسشنامه) و نیز نمودار های مختلف هیستوگرام، ستونی یا دایره‌ای استفاده شده است.

1-16- تنگناها و محدوديت‌هاي تحقيق:
مهمترين تنگنا و محدوديت در این تحقیق، موضوع فقدان منابع و ادبيات و شاخص‌هاي توليد شده منسجم، منقح و قابل دسترس از سوي مراكز و نهادهاي مسئول از جمله سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري بوده است. زيرا تاكنون مطالعات مستقلي در خصوص موضوع اين رساله انجام نگرفته است.
از سوي ديگر فقدان اطلاعات و داده‌هاي آماري مربوط به تعداد بازديدكنندگان در دوره‌هاي زماني مختلف كه قاعدتاً بايد از سوي سازمان ذي‌ربط و مديريت مجموعه‌هاي فرهنگي، تاريخي تهران تهيه مي‌گرديد و بي‌توجهي برخي از مسئولان و كارشناسان اين مجموعه به درخواست محقق(با توجه به معرفي‌نامه‌هاي معتبر از سوي دانشگاه مربوطه) از جمله موانع و محدوديت‌هاي اين تحقيق به‌حساب مي‌آيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


فصل دوم

ادبيات تحقيق

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل دوم: ادبيات تحقيق

2-1- مفاهيم
2-1-1- گردشگري:
به‌دليل چند وجهي بودن و ميان رشته‌اي بودن گردشگري، لازم است تا از ديدگاه‌هاي مختلف اعم از اقتصادي، جامعه شناختي، جغرافيايي و مديريتي مورد بررسي قرار گيرد.
گردشگری معال فارسی و کاملاً دقیق واژه Tourism در زبان‌های انگلیسی، فرانسه و آلمانی است که به‌صورت مصطلح در زبان فارسی، جهانگردی ترجمه شده است. ریشه این واژه از اصطلاح Tornus یونانی و لاتین گرفته شده که یکی از معانی آن گردش کردن و یا گشتن است و با پسوند Ism یا گری به‌صورت اسم مصدر Tourism یا گردشگری در آمده است. (راهنمايي، 1387ص 5)
اصطلاح «گردشگر» از قرن نوزدهم معمول شده است. در آن زمان اشراف زادگان فرانسه می‌بایست برای تکمیل تحصیلات و کسب تجربه‌های لازم زندگی، اقدام به مسافرت می‌نمودند. این جوانان در آن زمان توریست نامیده می‌شدند و بعدها در فرانسه این اصطلاح در مورد کسانی به‌کار می‌رفت که برای سرگرمی، وقت‌گذرانی و گردش به فرانسه سفر می‌کردند و بعداً با تعمیم بیشتر به کسانی اطلاق می‌شد که اصولاً به این منظور به سفر می‌رفتند. کم‌کم کلمه توریست به بعضی زبان‌های دیگر نیز وارد شد و از آن واژه «گردشگري» به‌وجود آمد. از همان زمان توریسم و توریست به بعضی از مسافرت‌ها و مسافرینی......................................

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه در پایان نامه دات کام : تنها , 39000 تومان

 

 

قیمت قبلی : 500000 ریال

قیمت جدید : 39000 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب

0 نظر
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید: *


تماس با ما
کد تماس با ما